Datoriile creștinilor care merg la Sfânta Biserică Părintele Cleopa Ilie

Cuvinte duhovnicești August 3, 2012

Învățături ale marilor duhovnici

Credincioșii să meargă la biserică regulat(ori de câte ori se slujește Sfânta Liturghie).

Să fie împăcați cu toți oamenii și să ceară iertare de la toți.

Să meargă la slujbă mai de dimineață, spre a avea timp să se închine în liniște și să asculte slijba Utreniei.

Să dea pomenicul din timp și să ceară preotului să i se scoată părticele pentru vii și morți ai familiei.

După ce s-a dat binecuvântare de Sfânta Liturghie, credincioșii sunt datori să stea fiecare la locul său și să nu se mai închine pe la sfintele icoane.

Să asculte Sfânta Liturghie cu mare evlavie, silindu-se fiecare a urmări rugăciunile și cântările de la strană.

Să nu iasă afară din Sfânta Biserică mai înainte de încheierea Sfintei Liturghii, afară de mare nevoie.

Credincioșii spovediți și pregătiți pentru Sfânta Împărtășanie să citească din timp rugăciunile necesare și să-și ceară iertare de la toți când se apropie de cele sfinte.

Părinții sunt datori să-și ducă și copiii la sfânta biserică și să-i împărtășească cu Trupul și Sângele lui Hristos.

La sfârșitul sfintelor slujbe, creștinii să se întoarcă la casele lor, petrecând restul zilei în cugetarea și citirea celor sfinte și în cercetarea bolnavilor.